Aktualności

VIII Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera.

Od kilku miesięcy Ośrodek dla Osób z Autyzmem "Effaha" oraz Fundacja Rozwoju Kina przygotowują kolejną, VIII już edycję Przeglądu.

Postaramy się pokazać widzom zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Dążymy do tego, by zaprezentować bardzo różnorodny świat osób ze spektrum autyzmu. Chcielibyśmy po raz kolejny zaprosić wyjątkowych Gości oraz przygotować, jak co roku, wystawę w hallu Kina.

VIII Przegląd odbędzie w dniach 30.11.2018, 1.12 i 2.12 w Kinie Mikro (Kraków, ul. Lea 5). Warto zapamiętać te daty, poinformować znajomych oraz polubić nasz profil na facebook'u https://www.facebook.com/przegladfilmowoautyzmieizespoleaspergera/ 

Do zobaczenia!

 

Do zobaczenia!

 VII Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera miał miejsce jak co roku w Kinie Mikro w dniach 1-3 grudnia 2017.

Patronat honorowy nad Przeglądem objęli Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Elżbieta Fryźlewicz- Chrapisińska. W trakcie Przeglądu zaprezentowaliśmy 6 filmów (w tym obrazy fabularne i dokumentalne).

Przegląd otworzył Normalny Autystyczny Film Miroslava Janka  według krytyków był to jeden z najlepszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych 2016 roku. Film ten wzbudził bardzo różnorodne emocje widzów, którzy długo rozmawiali o nim w kuluarach.

Amerykański dokument Off the Rails (Nie po kolei) opowiedział historię Dariusa McColluma, mężczyzny z zespołem Aspergera, który wielokrotnie trafia do więzienia za nieuprawnione prowadzenie pojazdów komunikacji miejskiej.

Bardzo poruszającym filmem okazał się Autism in Love (Autyzm i miłość). Dokument ten opowiedział historie osób ze spektrum autyzmu, które są w romantycznych związkach. W ten sposób obala mit stwierdzający, iż osoby z ASD nie wchodzą w tego typu relacje. Film ten wywołał całą gamę odczuć: wzruszenie, rozbawienie, zaskoczenie.

Nowością tegorocznego Przeglądu był specjalny, dopołudniowy seans skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Zaproponowaliśmy uczniom możliwość zmierzenia się z problemem braku tolerancji wobec inności przez pokazanie perspektywy osoby, która boryka się z odrzuceniem oraz przemocą, w filmie fabularnym I Am Me (Jestem sobą).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Gośćmi: Kosmą Moczkiem – self- adwokatem, informatykiem, fotografem, osobą ze spektrum autyzmu oraz dr. Irą Heilveilem – psychologiem klinicznym, terapeutą, nauczycielem akademickim University of California w Los Angeles i producentem filmu Autism in Love (Autyzm i miłość).

W piątek, 1 grudnia w Kinie Mikro odbyło się spotkanie z Kosmą Moczkiem, osobą ze spektrum autyzmu, który określa siebie jako self-adwokata. Kosma Moczek pisze o sobie w ten sposób: informatyk z zawodu, fotograf analogowy z zamiłowania, dziwak z natury, skrzypek amator.

Rozmowę z Kosmą Moczkiem poprowadziła Monika Szubrycht, dziennikarka, kierownik serwisu „Interia Mam dziecko”.

Pan Kosma dąży do tego, by reprezentować środowisko osób ze spektrum autyzmu, jest też aktywnie zaangażowany w szerzenie świadomości na temat autyzmu. Jednym ze sposobów są właśnie tego typu spotkania, podczas których nasz Gość starał się przybliżyć widzom rozmaite problemy, z którymi zmagają się osoby z ASD. Pan Kosma opowiadał o tym, że diagnozę otrzymał już jako dorosły człowiek i w związku z tym, jakie trudności napotkał przez okres dzieciństwa i dojrzewania.

W sobotę, 2 grudnia miało miejsce spotkanie z dr. Irą Heilveilem, który przyjechał do Krakowa na nasze zaproszenie ze Stanów Zjednoczonych.

Kontakt z dr Heilveilem nawiązaliśmy po obejrzeniu filmu „Autism in love”, którego nasz Gość jest producentem wykonawczym i pomysłodawcą.

Dr Ira Heilveil  jest psychologiem klinicznym oraz certyfikowanym terapeutą behawioralnym. Swoją karierę rozpoczynał jako kliniczny psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny. Dr Heilveil jest nauczycielem akademickim University of California w Los Angeles, publikuje artykuły naukowe, występuje na konferencjach i pisze bloga.

O filmie  „Autism in love”, którego współtwórcą jest Ira Heilveil, można przeczytać na oficjalnej stronie https://www.autisminlove.com

Pan Ira opowiedział o tym, w jaki sposób powstawał film oraz o dalszych losach jego bohaterów. Zapytany, opisał model wsparcia osób ze spektrum w Stanach Zjednoczonych.

Z Gościem rozmawiał Jarosław Szubrycht, dziennikarz, tłumacz książek takich jak „Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera” (J.E. Robinson) oraz „Wychowujemy Misiaka. Ojca i syna przygody z Aspergerem, pociągami, traktorami i materiałami wybuchowymi” (J.E. Robinson).

Wydarzeniem towarzyszącym była, jak co roku, wystawa w hallu Kina Mikro, przygotowana przez rodziców ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Autystycznych „Zacisze”. Wystawa, która przyciągnęła wiele zainetresowanych nią osób, nosiła tytuł "Świat na niebiesko" i została przygotowana na podstawie rysunków dzieci ze szkoły specjalnej Kampus Wielicki oraz prac Mileny Szwarnóg.

Zapraszamy już na kolejny Przegląd! :)

Do tegorocznej edycji pozostało

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

VII Przegląd

Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera wpisuje się w obchody Tygodnia Wiedzy o Autyzmie.

Organizatorami Przeglądu są: Ośrodek dla Osób z Autyzmem „EFFATHA” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „Zacisze”.

Przegląd, który zadomowił się już na liście krakowskich wydarzeń kulturalnych, ma przede wszystkim rozpowszechniać wiedzę o spektrum zaburzeń autystycznych. Wykorzystując sztukę, próbujemy zwrócić uwagę na osoby o odmiennym postrzeganiu świata.

Przegląd odbywa się co roku pod koniec listopada w zaprzyjaźnionym kinie Mikro przy ul. Lea w Krakowie. W trakcie Przeglądu w holu kina organizujemy również wystawy i instalacje artystyczne. W latach ubiegłych do współpracy zaprosiliśmy Teatr Łaźnia Nowa ze spektaklem „Paradiso” oraz krakowską PWST. Organizowane były spotkania z ludźmi kina, m.in. z Wojciechem Mecwaldowskim.

Dokonując wyboru filmów, dbamy, by były to obrazy realistycznie przedstawiające osoby ze spektrum autyzmu. Jedną z najistotniejszych kwestii jest sama historia przedstawiona w filmie. Przywiązujemy też wagę do takich aspektów jak gra aktorska oraz warstwa estetyczna (zdjęcia, muzyka).

Patronat honorowy nad Przeglądem co roku obejmuje Pan Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Patronami medialnymi były m.in.: Radio Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, TVP Kraków. Naszym partnerem została również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Publiczna w Krakowie.

Zapraszamy na kolejny, VII Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera, który odbędzie się w dniach 1-3 grudnia 2017 roku w kinie Mikro.

Liczymy na Państwa obecność.


Program VII Przeglądu

PROGRAM VII PRZEGLĄDU:

1 grudnia (piątek)

17.00 NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM | NORMALNY AUTYSTYCZNY FILM, reż. Miroslav Janek, Czechy 2016, 90’

19.00 Spotkanie z Kosmą Moczkiem

20.15 I AM ME | JESTEM SOBĄ, reż. Jenni Mason, Wielka Brytania 2015, 74’

2 grudnia (sobota)

16.30 AUTISM IN LOVE | AUTYZM I MIŁOŚĆ, reż. Matt Fuller, USA 2015, 76’

18.00 Spotkanie z dr. Irą Heilveilem

19.45 X + Y, reż. Morgan Matthews, Wielka Brytania 2014, 111’

3 grudnia (niedziela)

15.30 JACK OF THE RED HEARTS | WIELKIE SERCE JACK, reż. Janet Grillo, USA 2015, 100’

17.30 OFF THE RAILS | NIE PO KOLEI, reż. Adam Irving, USA 2016, 86’

Wystawy

I przegląd:
Wystawa prac plastycznych dzieci z autyzmem

II przegląd
Autyzm - stopklatka

III Przeglad
Autyzm - moje pasje

IV Przeglad
Autyzm - moja przestrzeń

V Przeglad
Autyzm - zaakceptuj

VI Przegląd

Wystawa zdjęć Marka Stankiewicza

VII Przegląd

Świat na niebiesko

 

Kontakt do organizatora

E-mail: przegladfilmow.autyzm@gmail.com

Kontakt do miejsca wydarzenia

Kino Mikro
ul. Juliusza Lea 5,
30-001 Kraków
www.kinomikro.pl

Wyślij wiadomość