Aktualności

Po raz siódmy w ramach Międzynarodowego Tygodnia Autyzmu zapraszamy do Kina Mikro na Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera.

 

Patronat honorowy nad Przeglądem objęli Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

W trakcie tegorocznego Przeglądu zaprezentujemy 6 filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. czeski Normalny Autystyczny Film Miroslava Janka według krytyków jeden z najlepszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych 2016 roku, czy amerykański dokument Off the Rails (Nie po kolei). Dodatkowo zapraszamy na spotkania z gośćmi: Kosmą Moczkiem – self-adwokatem, informatykiem, fotografem, osobą ze spektrum autyzmu, oraz dr. Irą Heilveilem – psychologiem klinicznym, terapeutą, nauczycielem akademickim University of California w Los Angeles i producentem filmu Autism in Love (Autyzm i miłość). Udział w obu spotkaniach jest bezpłatny.

Nowością tegorocznego Przeglądu będzie specjalny seans skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej chcielibyśmy zaproponować uczniom możliwość zmierzenia się z problemem braku tolerancji wobec inności przez pokazanie perspektywy osoby, która boryka się z odrzuceniem oraz przemocą, w filmie fabularnym I Am Me (Jestem sobą).

Wydarzeniem towarzyszącym będzie, jak co roku, wystawa w hallu Kina Mikro.

Do udziału w Przeglądzie zapraszamy szczególnie osoby nie związane profesjonalnie z tematem autyzmu. Sztuka potrafi wiele, a więc także uwrażliwić i pomóc zaakceptować inność.

Bilety na seasne filmowe można zakupić w kasie Kina Mikro oraz przez stronę internetową http://www.kinomikro.pl/repertoire/?view=all

 

 

Goście VII Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Podobnie jak w poprzednim roku, do udziału w Przeglądzie zaprosiliśmy szczególnych Gości.

W piątek, 1 grudnia o godz. 19:00, w Kinie Mikro (Kraków, ul.Lea) odbędzie się spotkanie z jednym z nich. Kosma Moczek jest osobą ze spektrum autyzmu, określa siebie jako self-adwokata. Podczas piątkowego spotkania zamierza przybliżyć nam na czym polega self- adwokatura w kontekście osób ze spektrum autyzmu.

Kosma Moczek pisze o sobie w ten sposób: informatyk z zawodu, fotograf analogowy z zamiłowania, dziwak z natury, skrzypek amator, entuzjasta żeglarstwa na każdym akwenie większym od 1m². Jest żywym dowodem na to, że autyzm i ekstrawersja stanowią mieszankę wybuchową. Każdą wolną chwilę poświęca na budowanie pierwszej w Polsce organizacji prowadzonej przez i zrzeszającej wyłącznie osoby ze spektrum autyzmu.

Strona pana Kosmy: https://kosma.pl/diaries/ oraz wywiad w Radio Wrocław, w którym wziął udział nasz Gość: http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/65174/Zdrowie-w-Radiu-Wroclaw-Zycie-z-autyzmem

Rozmowę z panem Kosmą Moczkiem poprowadzi Monika Szubrycht, dziennikarka, kierownik serwisu „Interia Mam dziecko”.

 

W sobotę, 2 grudnia o godz. 18:00, również w Kinie Mikro, będzie miało miejsce spotkanie z dr. Irą Heilveilem, który przyjedzie do Krakowa ze Stanów Zjednoczonych.

Kontakt z dr Heilveilem nawiązaliśmy po obejrzeniu filmu „Autism in love”, którego nasz Gość jest producentem wykonawczym i pomysłodawcą.

Dr Ira Heilveil  jest psychologiem klinicznym oraz certyfikowanym terapeutą behawioralnym. Swoją karierę rozpoczynał jako kliniczny psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny.

W 1988 roku utworzył centrum terapii, które obecnie jest jednym z największych ośrodków stosowanej analizy zachowania (ABA) dla dzieci z autyzmem w Stanach Zjednoczonych. W czasie gdy był dyrektorem generalnym wspomnianego ośrodka, założył również szkołę dla dzieci z autyzmem w Armenii, która działa jako pozarządowa organizacja charytatywna.

Dr Heilveil jest także nauczycielem akademickim University of California w Los Angeles, publikuje artykuły naukowe, występuje na konferencjach i pisze bloga.

Obecnie jest prezesem firmy Touchstone Educational Consultants, która prowadzi konsultacje dotyczące edukacji osób ze specjalnymi potrzebami.

O filmie  „Autism in love”, którego współtwórcą jest Ira Heilveil, można przeczytać na serwisie imdb.com http://www.imdb.com/title/tt3719452/?ref_=nv_sr_1 oraz na oficjalnej stronie „Autism on love” https://www.autisminlove.com/ Informacje są w języku angielskim.

Z Gościem rozmawiać będzie Jarosław Szubrycht, dziennikarz, tłumacz książek takich jak „Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera” (J.E. Robinson) oraz „Wychowujemy Misiaka. Ojca i syna przygody z Aspergerem, pociągami, traktorami i materiałami wybuchowymi” (J.E. Robinson).

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony na facebooku: https://www.facebook.com/przegladfilmowoautyzmieizespoleaspergera/

 

 

Specjalny pokaz filmu „I am me”  dla młodzieży w ramach Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera.

Przegląd Filmów chcemy w tym roku rozszerzyć o projekcję filmu kierowanego szczególnie do młodzieży z klas gimnazjalnych oraz szkół średnich.

Regularnie dowiadujemy się z mediów o przypadkach dokuczania, dręczenia osób, które są w jakiś sposób odmienne od pozostałych. Jedną z takich odmienności są całościowe zaburzenia rozwoju. Osoby z autyzmem, zespołem Aspergera zachowują się inaczej i w związku z tym są ośmieszane, zaczepiane, prześladowane w szkole, autobusie, pracy.

Organizatorzy Przeglądu Filmów dążą do naświetlenia problemu braku tolerancji wobec inności oraz rozpowszechniania wiedzy na temat spektrum autyzmu poprzez wybrany przez nas film „I am me” („Jestem sobą”). Specjalny pokaz dla młodzieży odbędzie się 1 grudnia br. o godzinie 10.00 w krakowskim kinie Mikro (ul. Lea).

Film został stworzony przez szkocką organizację „I Am Me” (nazywa się tak samo, jak film), która działa we współpracy z policją w celu rozpowszechniania wiedzy na temat przestępstw wobec osób niepełnosprawnych. Akty przemocy wobec osób niepełnosprawnych uznawane są za najrzadziej zgłaszane przestępstwa w Wielkiej Brytanii.

Film pomaga w zrozumieniu inności, w pokazaniu perspektywy osoby, która boryka się z odrzuceniem oraz przemocą. Historia ta uczy nas, że osoby z niepełnosprawnością mogą wnosić nową wartość do życia społeczności.

Zapraszamy zatem do spotkania w kinie i późniejszej wspólnej dyskusji w klasach.

Zakupu biletów będzie można dokonać w kasie Kina Mikro oraz online na stronie Kina.

Kontakt w sprawie filmu: przegladfilmow.autyzm@gmail.com

Serdecznie zapraszamy!

Do tegorocznej edycji pozostało

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

VII Przegląd

Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera wpisuje się w obchody Tygodnia Wiedzy o Autyzmie.

Organizatorami Przeglądu są: Ośrodek dla Osób z Autyzmem „EFFATHA” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „Zacisze”.

Przegląd, który zadomowił się już na liście krakowskich wydarzeń kulturalnych, ma przede wszystkim rozpowszechniać wiedzę o spektrum zaburzeń autystycznych. Wykorzystując sztukę, próbujemy zwrócić uwagę na osoby o odmiennym postrzeganiu świata.

Przegląd odbywa się co roku pod koniec listopada w zaprzyjaźnionym kinie Mikro przy ul. Lea w Krakowie. W trakcie Przeglądu w holu kina organizujemy również wystawy i instalacje artystyczne. W latach ubiegłych do współpracy zaprosiliśmy Teatr Łaźnia Nowa ze spektaklem „Paradiso” oraz krakowską PWST. Organizowane były spotkania z ludźmi kina, m.in. z Wojciechem Mecwaldowskim.

Dokonując wyboru filmów, dbamy, by były to obrazy realistycznie przedstawiające osoby ze spektrum autyzmu. Jedną z najistotniejszych kwestii jest sama historia przedstawiona w filmie. Przywiązujemy też wagę do takich aspektów jak gra aktorska oraz warstwa estetyczna (zdjęcia, muzyka).

Patronat honorowy nad Przeglądem co roku obejmuje Pan Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Patronami medialnymi były m.in.: Radio Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, TVP Kraków. Naszym partnerem została również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Publiczna w Krakowie.

Zapraszamy na kolejny, VII Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera, który odbędzie się w dniach 1-3 grudnia 2017 roku w kinie Mikro.

Liczymy na Państwa obecność.


Program VII Przeglądu

PROGRAM PRZEGLĄDU:

1 grudnia (piątek)

17.00 NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM | NORMALNY AUTYSTYCZNY FILM, reż. Miroslav Janek, Czechy 2016, 90’

19.00 Spotkanie z Kosmą Moczkiem

20.15 I AM ME | JESTEM SOBĄ, reż. Jenni Mason, Wielka Brytania 2015, 74’

 

2 grudnia (sobota)

16.30 AUTISM IN LOVE | AUTYZM I MIŁOŚĆ, reż. Matt Fuller, USA 2015, 76’

18.00 Spotkanie z dr. Irą Heilveilem

19.45 X + Y, reż. Morgan Matthews, Wielka Brytania 2014, 111’

 

3 grudnia (niedziela)

15.30 JACK OF THE RED HEARTS | WIELKIE SERCE JACK, reż. Janet Grillo, USA 2015, 100’

17.30 OFF THE RAILS | NIE PO KOLEI, reż. Adam Irving, USA 2016, 86’

Wystawy

I przegląd:
Wystawa prac plastycznych dzieci z autyzmem

II przegląd
Autyzm - stopklatka

III Przeglad
Autyzm - moje pasje

IV Przeglad
Autyzm - moja przestrzeń

V Przeglad
Autyzm - zaakceptuj

Kontakt do organizatora

E-mail: przegladfilmow.autyzm@gmail.com

Kontakt do miejsca wydarzenia

Kino Mikro
ul. Juliusza Lea 5,
30-001 Kraków
www.kinomikro.pl

Wyślij wiadomość